Genialny #pils z Polski za niecałe 3 złote

Pils jest to styl piwa, którego historia rozpoczęła się w Pilźnie w 1842 roku, do jego powstania użyto czeskiego chmielu Żatec (Saaz), jasnego słodu suszonego w niskiej temperaturze, zwanego do dzisiaj słodem pilzneńskim, drożdży dolnej fermentacji i wody z lokalnych źródeł. Jest to bardzo popularne piwo, nie tylko w Czechach. Przykładem takiego piwa jest marka Pilsner Urquell.

Pils niemiecki jest to odpowiedź Niemców na światowy sukces czeskiego. Niemcy bardzo starali się poprawić czeską wersję, pils niemiecki jest bardziej goryczkowy, klarowniejszy i czystszy w smaku oraz aromacie. Ja osobiście wolę wersję czeską.  Przykładem takiego piwa jest marka Jever.

U nas ciężko jest trafić na #pilsa który byłby dobry, nie mówię tu o spełnianiu wymogów definicji czy opinii znawców, ale o takim który byłby smaczny i cenowo przypominający piwa czeskie. W Czechach wybór jest przeogromny w Polsce niestety jeszcze nie, oczywiście chodzi mi o produkty z polskich browarów.  Na chwilę obecną zachwycam się piwem  z browaru Ossegg, jest to klasyczna dwunastka, wyśmienita w smaku, aromat chmielowo słodowy, a za litr płacisz kilka złoty.

Zawsze zazdrościłem Czechom tej kultury piwnej, tej porządnej klasyki, która jest dostępna wszędzie. Na szczęście i u nas powoli pojawiają się perełki, a mianowicie za sprawą browaru Jabłonowo i piwa PILSTOLET z serii Manufaktura Piwna przygotowanego specjalnie dla sieci sklepów Biedronka. Można skosztować naprawdę solidnego pilsa za czeską cenę. Jak dla mnie najlepszy pils na polskim rynku w chwili obecnej, polecam każdemu. Od wielu lat na scenie piwnej krąży legenda o magicznym pilsie za 3 złote. Oto on #PILSTOLET 🙂

ps.

Pewnego razu zdegustowałem 19 letniego Tuborga i nagrałem z tej okazji wideo 🙂

PILSTOLET

Zostaw komentarz